loader

Yeni TikTok Trendi: Mavi Göz Makyajı Geri Döndü!

Favoriye Ekle

Mavi gözlüler nasıl makyaj yapmalı? Adım adım anlatıyoruz... Bu yazıda ayrıca TikTok’un yükselen trendlerinden mavi renkli göz makyajı için de ipuçlarımız var.

Eğer mavi gözlüysen çok şanlısın! Mavi göz rengini ön plana çıkaracak makyaj önerilerimizi tek tek paylaşıyoruz! Bu aralar mutlaka denk gelmişsindir, mavi göz makyajı örnekleri son günlerde TikTok’ta oldukça popüler. Mavi farlar, mavi göz kalemleri, hatta mavi maskaralar… Biz de dedik ki trendleri takip etmekten keyif alan Makyaj.com okurları için mavi gözlüler nasıl makyaj yapmalı adım adım anlatalım. 

Evet, mavi gözleri ortaya çıkaracak uyumlu renk seçimleriyle çarpıcı görünümler elde edilebiliyor. Peki, sence mavi göz makyajı kimlere yakışır? Sadece mavi gözlülere mi? Elbette hayır. Gözlerin ister ela olsun ister siyah denebilecek kadar koyu kahve… Konu makyaj olunca renklerin hepsi senin! Hatta bir sır verelim, mavi gözlülerde pek iç açıcı görünmeyecek bazı mavi tonlarının sana daha çok yakışması muhtemel. Hadi o zaman, mavi göz makyajına dair aklındaki sorulara bir bir yanıt vermeye başlayalım:


Mavi Gözlere Hangi Makyaj Yakışır?

Mavi Gözlere Hangi Makyaj Yakışır?

Mavi gözlere nötr renkler mükemmel uyum sağlıyor. Bu sayede daha da ön plana çıkan mavi gözlere, nötr ve pastel ton seçimleri yaparken göz rengini öldürmemeye özen göstermelisin. Örneğin; göz renginle çok benzeşen renkte bir far seçmemelisin. Ya da göz renginin alt tonu olmasına özen göstermeli ve göz kalemiyle rengi desteklemelisin. 

Pastel renkler dışında gri ve siyahın tonları da mavi gözlere en çok yakışan renklerden. Biraz karışık mı oldu? Öyleyse mavi göz makyajı nasıl yapılır konusuna dair tüyolardan önce, mavi gözlere yakışacak renkleri şöyle komple bir sıralayalım: 

 • Siyah
 • Beyaz, inci rengi, gri, nude vb. nötr renkler
 • Vizon, açık ve koyu kahve gibi toprak tonları
 • Pembe, lila, mor vb. soğuk pastel renkler
 • Soğuk mavi tonları 
 • Soğuk alt tonlu yeşil tonları
 • Gümüş, altın, bakır vb. metalik renkler
 • Bordo, kiremit turuncusu vb. doygun sıcak renkler

Mavi Gözlülerin Eyeliner ve Maskara Seçimi

Mavi Gözlülerin Eyeliner ve Maskara Seçimi

Mavi göze göz makyajı yaparken dikkat edilmesi gereken belki de en önemli nokta, gözün doğal rengini ortaya çıkaracak tonlara yönelmek. Burada koyu veya açık renkleri tercih etmekten bahsetmiyoruz. Seçilen tonların mavi gözler için uygun olmasından bahsediyoruz. 

Mavi gözlerini ortaya çıkaracak makyajlar oluşturmak için öncelikle kendi tarzına uygun makyaj tekniklerini belirlemelisin. Örneğin; mavi gözlerini ortaya çıkarmak için mavi tonlarda far ve glitter’lar kullanabilirsin. Günlük mavi göz makyaj modelleri oluşturmak için yalnızca maskara ve eyeliner kullanarak sade bir görünüm de yaratabilirsin. Bu fikirler hoşuna gittiyse işte makyajında kullanabileceğin mavi eyeliner ve mavi maskara önerileri!

Mavi Göz için Eyeliner Seçimi

Mavi Göz için Eyeliner Seçimi

 • Siyah eyeliner
 • Lacivert eyeliner
 • Mavi eyeliner

Eğer eyeliner için siyah dışında farklı bir renk alternatifi arıyorsan, mavi eyeliner’a mutlaka bir şans vermelisin. Hem sıra dışı hem de son derece enerjik görünen bir göz makyajı için sana önerimiz L'Oréal Paris Matte Signature likit eyeliner serisinden 02 Blue Signature rengi. Mavi eyeliner seçiminde opak bir görünüm elde edebilmek için eyeliner’ının yoğun pigmentli ve mat yapıda olmasına dikkat etmelisin. 

Matte Signature eyeliner’ların kısa uçlu ve uzun gövdeli ergonomik aplikatörleri hata yapmaya ihtimal bırakmıyor. Yoğun pigmentli, mat bitişli, dağılmaya ve akmaya dayanıklı formül sayesinde gün boyu kalıcı mavi eyeliner makyajının keyfini çıkarabilirsin.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Mavi Göz için Maskara Seçimi

Mavi Göz için Maskara Seçimi

 • Siyah maskara
 • Lacivert maskara
 • Mavi maskara

Mavi göz makyajı demek illa mavi far kullanmak demek değil. Eğer farklı mavi göz makyaj teknikleri arıyorsan gözlerine hiç far uygulamayıp, sadece mavi maskara ile de makyajını tamamlayabilirsin. Mavi kirpik görünümü ile de hem havalı hem de dikkat çekici bir görünüm elde edebilirsin. 

Yalnız mavi göz için renkli maskara seçiminde dikkat etmen gereken bir kural var: Eğer senin gözlerin de görseldeki gibi yeşile yakın bir mavi tonundaysa, uyumsuz renk seçimi göz rengini bu örnekteki gibi tamamen geri plana düşürebilir. Boncuk mavisi ya da griye çalan mavi gözlerin varsa canlı mavi tonlarını, yeşile çalan mavi gözlerin içinse lacivert gibi çok daha koyu ve tok maskara renklerini ya da koyu yeşil maskaraları tercih edebilirsin. 

Mavi Gözlüler için Far Renkleri

Mavi Gözlüler için Far Renkleri

 • Göz renginin alt tonuna uygun tüm mavi tonları
 • Pembe
 • Mor
 • Yeşil
 • Turkuaz
 • Turuncu/kahverengi
 • Altın/bakır
 • Gri/füme/siyah

Mavi gözlere renkli farlar çok yakışıyor. Pembe, mor ve yeşil gibi sıra dışı ve canlı far renklerini rahatlıkla deneyebilirsin. Ancak tercihin daha iddialı görünümlerden yanaysa mavi tonlarındaki farlar senin için uygun bir tercih. Bu önerimiz ise yeşile çalan mavi gözler için: Göz makyajında tam bir mavi kullanmak yerine biraz daha turkuaz tonlarını denemek istersen, Maybelline Color Tattoo Turkuaz rengi tam sana göre. Özellikle günlük makyajlarda rahatlıkla tercih edilebilecek turkuaz farlar, ela göz renklerine de çok yakışıyor. 

“Mavi gözlere hangi far renkleri uyar, yalnızca mavi tonları mı mavi göz rengini ortaya çıkarıyor?” sorusu neyse ki artık rafa kalktı. Elbette mavi dışında renklerle de gözlerini ortaya çıkaracak görünümler oluşturabilirsin. Örneğin; far seçiminde kahverengi, altın, bakır ve turuncu renkler mavi gözlere çok yakışıyor. Ayrıca dramatik bir görünüm için siyah, füme ve gri tonlarıyla birlikte mavi gölgeli göz makyajı da yapabilirsin. Ancak bu görünüm özel günler ve davetler için çok daha uygun olacaktır.

Mavi Göz Kalemi

Mavi Göz Kalemi

TikTok’un mavi göz makyajı trendinde en sevdiğimiz görünümlerinden biri de mavi göz kalemleri kullanılan göz makyajları. Gözün hem üstüne hem de alt kirpik dibine uygulanan mavi göz kalemi son derece çarpıcı bir etki bırakıyor. Mavi göz kaleminin mavi gözlerde oldukça etkileyici durduğu bilinen bir gerçek. Ancak mavi göz kaleminin yakıştığı tek göz rengi mavi değil! Gri, küllü kahverengi ve koyu kahve gibi gözlerde de bu renkle çarpıcı sonuçlar elde edilebiliyor.

Editörün Önerisi: Yumuşak yapısı ve yoğun pigmentli rengi ile çok kolay uygulanan L’Oréal Paris Liner Signature 02 Blue Jersey rengi tam böyle makyajlara göre! Göz pınarları gibi dar alanlara bile kolayca uygulanabilen bu yumuşak uçlu mavi göz kalemiyle tüm gün kalıcı bir makyaj elde edebilirsin.

Mavi Gözlülere En Çok Yakışan Allık Renkleri

Mavi Gözlülere En Çok Yakışan Allık Renkleri

Mavi gözlerine makyaj yaptığında cildinin de taze ve pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsin. Cildine daha renkli ve aydınlık bir etki verecek bir allık tercih edebilirsin. Mavi göze makyaj modellerine en çok pembe alt tonlu allıkları yakıştırıyoruz. Fuşya, canlı pembe gibi tonlar mavi gözlerini daha çok öne çıkaracak. Eğer gece makyajı yapıyorsan bronzer’dan yardım alarak yüzünü boyutlandırabilirsin.

Mavi Gözlüler için Ruj Önerileri

Mavi Gözlüler için Ruj Önerileri

Bu sayfaya geldiğinde, mavi göz makyajına hangi renk ruj yakışır diye de düşünüyordun değil mi? Bu soruyu sormakta o kadar haklısın ki! Gözlerin yeterince dikkat çektiği için belirgin ruj renklerinden çekiniyor olabilirsin. Fakat mavi gözlere kırmızı ve fuşya rujun çok yakıştığını biliyor musun? Sade göz makyajı ve belirgin dudaklar sana çok yakışacak. Dudaklarının ön plana çıkması için saten bitişli bordo, kırmızı ve mor alt tonlu pembe rujları denemelisin.

Mavi Göz Rengi Nasıl Belirginleştirilir?

Mavi Göz Rengi Nasıl Belirginleştirilir?

Mavi gözleri belirginleştirmek için metalik far renkleri kullanabilirsin. Bakır ve altın tonları mavi gözlerde çok çarpıcı duruyor. Bu iki rengin karışımını far olarak uygulayabilir, siyah göz kalemiyle de görünümünü tamamlayabilirsin.

Aynı şekilde pastel pembe far ve siyah göz kalemi birleşimi de mavi gözlerinin güzelliğini perçinleyecektir. Ve tabii ki vazgeçilmez füme! Füme rengi far ve siyah göz kalemiyle kedi bakışlarına sahip olabilirsin. Mavi gri göz makyajı ile çarpıcı bir gece stili elde edebilirsin. Kirpik kıvırıcı kullanarak kirpiklerini belirginleştirmek de iyi bir fikir olacaktır.

Editörün Önerisi: Maybelline New York Tattoo Liner Jel Göz Kalemi’nin 306 Arctic Skies rengini bir eyeliner gibi kullanabilirsin. Bu yumuşak uçlu jel kıvamlı mavi göz kalemiyle zorlanmadan yaratıcı çizgiler oluşturabilirsin. Ayrıca Tattoo Liner Jel Göz Kalemi’ni tüm göz kapağına fırçayla dağıtarak far gibi de kullanabilirsin. Dilersen serideki metalik renkleri de kullanarak metalik far makyajı yapabilirsin.


Mavi Gözlüler için Koyu Renk Makyaj

Mavi Gözlüler için Koyu Renk Makyaj

Eğer göz makyajında daha koyu tonlar kullanmak istiyorsan, lacivert tonlarını da deneyebilirsin. Hem göz kapağına hem de alt kirpik dibine uygulayabileceğin lacivert tonlarında bir far, gece makyajlarında şıklığınla dikkat çekmeni sağlayacak. Lancôme’un Ombre Hypnôse Stylo metalik kalem farlarından 07 Bleu Nuit rengi tam bu tarz makyaja göre! Bunun yanı sıra mavi göz için koyu göz makyajı tercihinde siyah, soğuk kahve ve mürdüm moru tonlarına da yönelebilirsin. 

Mavi Gözlüler için Hafif Makyaj

Mavi Gözlüler için Hafif Makyaj

Hafif göz makyajı için renkli göz kalemini kirpik diplerine uygula ve hafifçe dağıt. Özellikle metalik gri, bronz ve açık pembe göz kalemleri makyajına hafif bir dokunuş yapmanı sağlayacak. Mavi gözlerini ortaya çıkarmak için kahverengi göz kaleminden de yardım alabilirsin. Yumuşak uçlu göz kalemlerini kolayca dağıtabilir ve buğulu görünüm oluşturabilirsin.

Mavi Renkli Göz Makyajı Kime Yakışır, Kime Yakışmaz?

Mavi Renkli Göz Makyajı Kime Yakışır, Kime Yakışmaz?

İşte sıra geldi konunun en önemli yol ayrımı noktasına! Mavi renkli göz makyajının boncuk mavisi, mavi-gri, puslu kahve ve siyah gibi soğuk tonlu göz renklerine çok yakıştığını söyleyebiliriz. Ancak saf mavi soğuk bir renk olduğu için sıcak renkli gözlerde bilakis biraz karmaşık bir görünüm yaratabiliyor. 

Peki, sıcak renklerden kastımız ne? Örneğin; yeşil, ela, bal rengi, kehribar rengi ve açık kahve… Bu göz renkleri sıcak bir tona sahip. Dolayısıyla yeşil, ela, kehribar rengi ve açık kahve gözlerde mavi renkli göz makyajı trendini yakalamak için tonu biraz daha ısıtmak gerekiyor. Örneğin; turkuaz ve petrol mavisi gibi yeşile çalan sıcak mavi tonları bu göz renkleri için daha ideal bir seçim. Ayrıca sıcak tonlu göz rengine sahip olanlar mavi far üzerine sarı, turuncu ve görseldeki gibi sıcak yeşil tonlarıyla gölgelendirme de yapabilir.


TikTok’un yeni trendi mavi göz makyajını nasıl ve hangi tonlarla yapabileceğini artık biliyorsun. Hadi, vakit kaybetmeden sen de kendi mavi göz makyajını bul! Kim bilir, belki kısa bir video çeker ve mavi göz makyajınla viral olursun.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler