loader

Trend Alarmı: Underpainting Nedir? Nasıl Yapılır?

Favoriye Ekle

Doğal ve ışıltılı bir cilt makyajı için TikTok’un yeni cevheri underpainting yöntemini uygulamaya hazır mısın? Ciltte kontür görünümüne bayılıyorum ama kontürü doğal makyajlarda kullanamıyorum diyorsan yeni keşfettiğimiz bu TikTok makyaj trendine bayılacaksın!

Underpainting makyaj tekniği aslında yeni bir yöntem değil. Fakat bu makyaj tekniği son günlerde TikTok kullanıcıları arasında bir hayli popüler oldu. Tabii ki ünlü isimlerin underpainting yöntemini paylaşması da bu akımı trend listesinde zirveye taşıdı. Yeterince odaklandıysan, tersten makyaj olarak da adlandırılan underpainting tekniği nedir ve underpainting yöntemi nasıl uygulanır anlatmaya başlayalım!

Underpainting Nedir?

Underpainting Nedir?

Underpainting yüz hatlarının daha belirgin, makyajın daha doğal ve kalıcı olmasını sağlayan bir makyaj tekniği. Underpainting tekniği, ressamların tablolarında kullandığı temel katman olan alt boya tekniğinden esinleniyor. Dolayısıyla underpainting makyaj yönteminde öncelikle kontür ve kapatıcı, ardından fondöten sürülüyor. Bu nedenle bu teknik tersten makyaj olarak da adlandırılıyor.

5 Adımda Underpainting Uygulaması Nasıl Yapılır?

Underpainting akımının makyaj malzemesi sıralaması olarak klasik ten makyajından daha farklı ilerlediği doğru. Ancak makyaj malzemelerini uygularken yeni yöntemler denemen gerekmiyor. Kontürü, kapatıcıyı ve fondöteni her zamanki gibi fakat farklı sıralamada sürmen yeterli.

Underpainting Uygulamasında Birinci Adım: Kontürle Yüz Hatlarını Vurgulama

Kontürle Yüz Hatlarını Vurgulama

Kontür ve kapatıcı uygulaması underpainting makyaj yönteminin en önemli adımını oluşturuyor. Kontür ve kapatıcının ardından fondöten uygulayacağın için toz değil, krem ve likit formüllü makyaj malzemeleri tercih etmen gerekiyor. Unutma, doğru kontür rengini bulmak için en iyi yöntemlerden biri cilt tonundan iki ila üç ton koyu bir kapatıcı almak. Ayrıca bu adımda cilt renginle uyumlu bir kapatıcıya da sahip olmalısın.

Öncelikle koyu renkli kapatıcıyla elmacık kemiklerinin altına, burnunun üstüne, çenenin kenarlarına ve şakaklarına düz kontür çizgileri çekmelisin. Açık renk kapatıcıyı ise göz altlarına ve cildinde kapatmak istediğin başka lekeler varsa o noktalara sürmelisin. Ardından yumuşak uçlu bir fırçayla yüzündeki kontürü ve kapatıcıyı tampon hareketlerle cildine dağıtmalısın.

Editörün önerisi: Biz hem kontür hem de kapatıcı olarak L'Oréal Paris Infallible 24H More Than Concealer kullanmayı tercih ediyoruz. Çünkü L’Oréal Paris Infallible serisindeki bu kapatıcı, yüksek örtücülük etkisiyle göz altı morluklarını ve cilt lekelerini gizleyerek kusursuz cilt görünümü sağlıyor. Ayrıca 24 saate kadar kalıcı etki sunuyor.

Underpainting Uygulamasında İkinci Adım: Fondötenle Cilt Tonunu Eşitleme

Fondötenle Cilt Tonunu Eşitleme

Kontür ve kapatıcıyı dağıttıktan sonra ince yapılı bir fondötenle cilt tonunu eşitlemelisin. Ancak underpainting tekniğini bozmamak için çok az miktarda fondöten kullanmalısın. TikTok underpainting trendinde fondöten doğrudan yüze sürülmüyor. Öncelikle elin üst kısmına sürülüp sonra fırçayla alınıyor ve incecik bir kat halinde cilde sürülüyor.

Bu adımda L'Oréal Paris True Match Serum Fondöten kullanabilirsin. İnce yapılı bu fondöten hem cilt tonunu eşitliyor hem de kontür ve kapatıcıyla yaptığın makyajı tamamıyla maskelemiyor. Böylece pürüzsüz bir tene ve kontür yokmuş gibi görünen daha belirgin yüz hatlarına sahip oluyorsun.

Underpainting Uygulamasında Üçüncü Adım: Yüzü Boyutlandırma

Yüzü Boyutlandırma

Tersten makyaj tekniğini tamamladıktan sonra toz ürünlerle underpainting etkisini vurgulayarak yüzü boyutlandırabilirsin. L'Oreal Paris Infaillible 24h Fresh Wear Bronzlaştırıcı Pudra ile kontür uygulamasının üzerinden hafifçe geçerek bu adımı tamamlayabilirsin.

Underpainting Uygulamasında Dördüncü Adım: Makyajı Tamamlama

Makyajı Tamamlama

Bu adımda göz ve dudak makyajına odaklanabilirsin. Doğal bir görünüm arıyorsan gözlerinde yalnızca L'Oréal Paris Telescopic Maskara kullanabilirsin. Dudak makyajına ise L'Oréal Paris Infaillible 2-Step Likit Ruj'un çok yakışacağını düşünüyoruz. Çünkü gün içinde ruj tazeleme derdi olmadan ışıltılı ve bakımlı dudaklara kavuşabilirsin. Üstelik bu ruj, balm özelliğiyle dudakları nemlendiriyor ve çatlamaları önlüyor.

Underpainting Uygulamasında Beşinci Adım: Makyajı Sabitleme

Underpainting ya da tersten makyaj yöntemiyle pürüzsüz bir tene ve makyaj gibi görünmeyen belirgin yüz hatlarına kavuştun bile. Şimdi sıra bu görünümü sabitlemeye geldi. Makyaj sabitleyici spreyle tüm makyajını sabitledikten sonra dışarı çıkmaya hazırsın!


Tiktok doğal makyaj trendlerine damgasını vuran underpainting akımı hakkında sen neler düşünüyorsun? Doğruyu söylemek gerekirse biz yalnızca kapatıcıyla yüzümüzü boyutlandırma işine bayıldık. Sen de tersten makyaj akımını dene ve düşüncelerini bizimle paylaş!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler