loader

Yağlı Ciltlere Bakım Nasıl Yapılır?

Favoriye Ekle

Yağlı ciltler, ayrı bir özen ister. Aşırı salgılanan sebum yüzünden genişleyen gözenekler, siyah nokta oluşumuna zemin hazırlar. Makyaj, salgılanan yağ yüzünden ilk yapıldığındaki gibi durmaz. Yağlı cilt bakımı yapılmadığında renkler dağılabilir ve cilt makyajı "kusabilir". Parlaklık sorunu da cabası! Yağlı ciltler için bu problemlere çözüm bulmak aslında çok da zor değil!

Yağlı ciltler için, kalıcı bir makyaja sahip olmak zorlayıcı olabilir. Sabah yaptığın kusursuz makyajın gün boyu yüzünde kalabilmesi için bazı önlemler alman gerekir. İyi haber şu ki, yağlı cilt fondöten, yağlı ciltler için pudra gibi güzellik departmanlarında yağlı ciltlere uygun bir sürü makyaj malzemesi var! Makyaj çantana atacağın stratejik makyaj malzemeleri ile yağlı cildin sorun olmaktan çıkacak!

Yağlı Cilt Nedir?

yağlı cilt nedir?

Yağlı cilt, sebum üretimi daha fazla olan cilt tipine verilen isimdir. Yağlı cilde doğru bakım yapılmadığında sebum üretimi cilt yüzeyine parlak ve yağlı bir görüntüye sebep olur. Sebum üretimini dengelemek içn doğru bakım ürünleri kullanmalı, yağlı ciltler için bakım önerilerini araştırmalısın.

Cildin en çok yağlanan bölgeleri genellikle T bölgesidir. Alın, burun ve çene bölgesi en çok sebum üretiminin görüldüğü yerlerdir. Aynı zamanda yağlı ciltlerde genellikle geniş gözenek sorunu da görünür. Bunu engellemek için yağlı ciltler için tonik kullanmalısın.

Yağlı Ciltler İçin Öneriler

Yağlı Ciltler İçin Öneriler

Yağlı cilde sahip olanların aklından tek bir soru geçiyor: Yağlı cilt bakımı nasıl yapılır?

Yağlı ciltler için bakım önerileri isteyenler öncelikle cilt temizliğine dikkat etmelidir. Yağlı cildini temizlerken cildini tahriş edecek ovalama hareketlerinden kaçınmalı, cildine nazik davranmalısın. Bakım rutininde kullandığın tüm ürünlerin de yağlı ciltlere uygun ürünler olduğuna dikkat etmelisin.

Yağlı Cilt İçin Gözenek Sıkılaştırma

Yağlı Cilt İçin Gözenek Sıkılaştırma

Şimdi seninle paylaşacağımız tarifi uyguladığında, bize binlerce kez teşekkür edeceksin! Eşit miktarda maden suyu, gül suyu ve birkaç damla limonu karıştırıp fısfıslı bir şişeye koy. Bu karışımı her gün ferahlamak istediğinde cildine birkaç kez uygula. Gözeneklerinin günden güne küçüldüğünü ve cildinin sağlıkla parladığını göreceksin. 'Yağlı cilt nasıl kurutulur?' diye merak edenler maden suyu tarifini mutlaka bir kenara yazmalı.

1. Mutlaka cildini nemlendir

1. Mutlaka cildini nemlendir

Yağlı ciltlerin en çok yaptığı hatalardan biri nemlendirici kullanmamaktır. Cildinin sebum üretimini dengelemek için mutlaka günde iki kere nemlendirici kullanmalısın. Yağlı ciltler için nemlendirici seçerken mutlaka mat bitişli olmasına ve yağlı cilde uygun olmasına özen göstermelisin. Makyaja başlamadan önce de nemlendirici sürerek makyajının daha kalıcı olmasını sağlayabilirsin.

2. Makyajını çıkarmadan uyuma

2. Makyajını çıkarmadan uyuma

Yağlı ciltlerin geniş gözenek problemini azaltmak için cildini temiz tutmalısın. Makyajını çıkarmadan uyuduğun gecelerde, makyajın gözeneklerine dolarak gözeneklerin daha büyük görünmesini sağlar, cildinde siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebep olur. Yağlı ciltlerin zaten sivilceye yatkın bir yapısı olduğu için makyajını temizlememek sana sivilceli bir yüz olarak geri dönecektir.

Yağlı Ciltler İçin Bakım Ürünleri

Yağlı Ciltler İçin Bakım Ürünleri

Yağlı cilt bakımı için doğru ürünleri seçmen gerektiğini söylemiştik. Yağlı cildinin parlamaması ve sivilcelenmemesi için cildini iyice temizlemeli ve yağsız cilt bakım ürünleri kullanmalısın. Yağlı cilt nasıl temizlenir sorusunun cevabı için okumaya devam et!

Yağlı Ciltler İçin Maske

Yağlı ciltler için maske

Yağlı ciltler için maske seçerken detoks etkili maskeleri tercih etmelisin. Cildini dengelemek, fazla yağın arınmasını sağlamak için Garnier Niasinamid Ampul Kağıt Maske'yi tercih edebilirsin. Lahana ve niasinamid içeren formülü ile sadece 5 dakikada bakım etkisi veren bu kağıt maske, cildin dengelenmesini ve arınmasını sağlıyor. Bu maskeyi günün her anında, cildini arındırmak istediğin zamanlarda uygulayabilir ve 5 dakikada etki elde edebilirsin.

Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici

Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici

'Bugün cildim çok yağlı, nemlendirici sürmeyeyim' diye düşünme! Cildin ne kadar yağlı olursa olsun, cildini her gün iki kere temizle ve nemlendircini uygula. Düzenli kullanımdan sonra cildinin daha az yağlandığını göreceksin. Yağlı ciltler için nemlendirici arayışında olanlara harika bir nemlendirici önerimiz var:

Garnier Hyaluronik Aloe Jel nemlendirici, jel dokusu sayesinde cilt tarafından hızlı bir şekilde emiliyor, cildi nemlendiriyor ve asla ağırlık yaratmıyor.

Yağlı Ciltler İçin Tonik

Yağlı Ciltler İçin Tonik

Yağlı cildini temizlemenin en önemli adımlarından biri tonik kullanmaktır. İstersen kendi toniğini evde yapabilir veya yağlı ciltler için tonik seçeneklerini değerlendirebilirsin.

Bizin en sevdiğimiz toniklerden biri Garnier Arındırıcı Tonik. Doğal içeriklerden elde edilen bu tonik özellikle gözenek sıkılaştırmada çok etkili! Cildini temizledikten sonra pamuk yardımıyla cildine tonik uygulamalısın. Toniği sürerken cildine çok bastırmamalı, nazik ve yuvarlak hareketlerle uygulamalısın.

Yağlı Ciltler İçin Temizleme Jeli

Yağlı Ciltler İçin Temizleme Jeli

Yağlı ciltlerin cildini derinlemesine temizlemesi için jel yapıdaki ürünlere ihtiyacı vardır. Jel içerikli ürünler, yağlı cildin kurumasına yardımcı olur.

Kiehl's Calendula Deep Cleansing Foaming Face Wash bizim en sevdiğimiz en iyi temizleme jellerinden biri. Önce yüzünü ıslat, daha sonra temizleme jelini yuvarlak hareketlerle yüzüne uygula. Yüzünü soğuk su ile iyice durula. Yüzünü yıkarken soğuk su kullanmak gözeneklerinin sıkılaşmasına ve cildinin daha genç görünmesine yardımcı olacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Bazı

makyaj bazı

Yağlı ciltler için makyaj bazı tam anlamıyla kurtarıcı oluyor! Bizim en sevdiğimiz yağlı cilt bazlarının başında Maybelline New York Fit Me Matte & Poreless Matlaştırıcı Makyaj Bazı geliyor. Kil içeren formülüyle yüzdeki parlamayı kontrol altına alan ve gözenek görünümü gizleyen bu makyaj bazını her makyaj öncesi temiz cildine uygulamalısın. Makyajın kalıcılığını arttıran ve 16 saate kadar mat bir bitiş sunan Fit Me makyaj bazı seni kusursuz gösterecek.


Yağlı Ciltler İçin Fondöten

Yağlı Ciltler İçin Fondöten

Yağlı bir cildin en önemli ihtiyaçlarından biri, tıkamayan ve hafif formüllü bir fondöten.

Yağlı ciltler için fondöten kullanmaya özen göstererek daha pürüzsüz ve ağırlaşmamış bir cilt elde edebilirsin. Ayrıca çok ihtiyacın olmadığı sürece fondöten kullanmamanı öneririz. Bunun yerine, ihtiyacına göre cilt kusurlarını gideren CC krem ya da günlük renkli nemlendirici BB kremlerden yardım alabilirsin. En iyi BB krem önerilerini mutlaka okumalısın.

Yağlı cilde likit fondöten uygulamaktan kaçınıyorsan fikrini değiştirebilirim. Likit fondötenler yalnızca kuru veya karma cilt tipleri için değildir. Yalnızca kalıcı ve mat bitişli bir formül kullanmaya dikkat etmen gerekir. Maybelline New York Fit Me! Matte + Poreless Fondöten deneyebilirsin. Kil içeren formülü, cildindeki yağlanmayı kontrol altına alacak ve gün içerisinde de parlamasına engel olacak. Bu fondötenin en iyi özelliklerinden biri de, gözenek görünümünü gizliyor olması. 20 farklı cilt tonu seçeneği sayesinde tam kendi tonunu bulabilirsin. Lekelerin ve gözeneklerin görünümünü azaltan bu fondöten, doğal-mat, temiz ve taze bitişi ile cildinin gün boyu kusursuz görünmesini sağlayacak.

​Yağlı Ciltler İçin Transparan Pudra

​Yağlı Ciltler İçin Transparan Pudra

Gelelim makyaj endüstrisinin kahramanlarına: Pudralar! Transparan pudranı az miktarda dahi uyguladığında, makyajının gün boyu kalıcı olmasını sağlarsın. Eğer yağlı bir cildin varsa gün ortasında makyajın kalıcılığını kaybetmeye başlayabilir, bunu önlemek için makyajını tamamlar tamamlamaz sabitleyici pudra ile üzerinden geç.

Maybelline New York Fit Me Transparan pudrayı kullanabilirsin. Bu sıkıştırılmış hafif yapılı pudra, makyajını bozmadan cilt parlamasını kontrol altına alacak. Gün içinde cildinin yağlanmasını engellemek ve makyajının daha sabit kalmasını sağlamak için Fit Me pudrayı kullanmalısın.

Yağlı ciltler için matlaştırıcı pudra

Yağlı ciltler için matlaştırıcı pudra

Yağlı cilterdeki parlama sorunu ve geniş gözenek görünümü bazen makyajla birlikte daha belirgin bir hal alabiliyor. Bunun için yağlı ciltler için matlaştırıcı özelliği olan pudralar gerçekten de harikalar yaratabiliyor.

NYX Professional Makeup'ın Can't Stop Won't Stop Matlaştırıcı Pudra'sı, pirinş nişastası tozu içeren formülü ile ciltteki parlamayı kontrol altına alıyor, ayrıca cilt kusurlarının görünümünü de engelliyor. %100 vegan bu yüz pudrası, cildin gün boyu parlamasını engellerken aynı zamanda gözenek görünümünü de gizliyor. Çok hafif ve ince bir yapısı olduğu için ciltte ekstra bir ağırlık yaratmıyor. Ayrıca transfere de dayanıklı olduğu için makyajı sabitlemeye ve kalıcılığının artmasına da yardımcı oluyor.

Yağlı Ciltler İçin Allık

Yağlı Ciltler İçin Allık

Fondötenin yapısına dikkat ettiğin gibi, kullanacağın allığı da cilt tipini göz önünde bulundurarak seçmelisin. Çok katı ve yoğun formdaki allıklar yerine, mineral formüllü krem allıkları tercih edebilirsin.

Son tavsiyemiz: Likit veya krem allıkların aydınlık etkisi cildini olduğundan daha parlak gösterebilir. Bu nedenle toz allık tercih ederek makyajında denge sağlamalısın.


Yağlı Ciltler için Makyaj Sabitleme Spreyi

Yağlı Ciltler için Makyaj Sabitleme Spreyi


Makyajını yaptın, harika görünüyorsun. Yağlı cildinin parlamasını engellemek ve makyajının daha kalıcı olmasını sağlamak için makyaj sabitleme spreyi kullanmalısın. Maybelline New York Face Studio Lasting Fix Sabitleme Spreyi bizim bugüne kadar kullandığımız en etkili makyaj sabitleme spreylerinden biri. Özellikle düğün, nişan ve doğum günü partileri gibi önemli davetlere giderken mutlaka bu sabitleme spreyini sıkıyoruz ve gün boyu makyajımızı düşünmeden eğlenebiliyoruz.

Yağlı Ciltler İçin Pudra Önerisi

Pudra Önerisi

Yüzündeki parlamayı kontrol altına almak ve gün boyu mat bir görünüm için YSL Beauty All Hours Powder'ı kullanabilirsin. Çok amaçlı bu pudrayı tek başına kapatıcılık özelliği elde etmek için kullanabilir, parlamayı kontrol altına almak ve makyajını sabitlemek için kullanabilirsin. 24 saate kadar kalıcı olan bu pudra, tüm hayatını değiştirecek!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/