loader

Yağlı Ciltlere Bakım Nasıl Yapılır?

Favoriye Ekle
Yağlı Ciltlere Bakım Nasıl Yapılır?

Yağlı ciltler, ayrı bir özen ister. Aşırı salgılanan sebum yüzünden genişleyen gözenekler, siyah nokta oluşumuna zemin hazırlar. Makyaj, salgılanan yağ yüzünden ilk yapıldığındaki gibi durmaz. Yağlı cilt bakımı yapılmadığında renkler dağılabilir ve cilt makyajı "kusabilir". Parlaklık sorunu da cabası! Yağlı ciltler için bu problemlere çözüm bulmak aslında çok da zor değil!

Yağlı ciltler için, kalıcı bir makyaja sahip olmak zorlayıcı olabilir. Sabah yaptığın kusursuz makyajın gün boyu yüzünde kalabilmesi için bazı önlemler alman gerekir. İyi haber şu ki, yağlı cilt fondöten, yağlı ciltler için pudra gibi güzellik departmanlarında yağlı ciltlere uygun bir sürü makyaj malzemesi var! Makyaj çantana atacağın stratejik makyaj malzemeleri ile yağlı cildin sorun olmaktan çıkacak!

Yağlı Cilt Nedir?

yağlı cilt nedir?

Yağlı cilt, sebum üretimi daha fazla olan cilt tipine verilen isimdir. Yağlı cilde doğru bakım yapılmadığında sebum üretimi cilt yüzeyine parlak ve yağlı bir görüntüye sebep olur. Sebum üretimini dengelemek içn doğru bakım ürünleri kullanmalı, yağlı ciltler için bakım önerilerini araştırmalısın.

Cildin en çok yağlanan bölgeleri genellikle T bölgesidir. Alın, burun ve çene bölgesi en çok sebum üretiminin görüldüğü yerlerdir. Aynı zamanda yağlı ciltlerde genellikle geniş gözenek sorunu da görünür. Bunu engellemek için yağlı ciltler için tonik kullanmalısın.

Yağlı Ciltler İçin Öneriler

Yağlı Ciltler İçin Öneriler

Yağlı cilde sahip olanların aklından tek bir soru geçiyor: Yağlı cilt bakımı nasıl yapılır?

Yağlı ciltler için bakım önerileri isteyenler öncelikle cilt temizliğine dikkat etmelidir. Yağlı cildini temizlerken cildini tahriş edecek ovalama hareketlerinden kaçınmalı, cildine nazik davranmalısın. Bakım rutininde kullandığın tüm ürünlerin de yağlı ciltlere uygun ürünler olduğuna dikkat etmelisin.

Yağlı Cilt İçin Gözenek Sıkılaştırma

Yağlı Cilt İçin Gözenek Sıkılaştırma

Şimdi seninle paylaşacağımız tarifi uyguladığında, bize binlerce kez teşekkür edeceksin! Eşit miktarda maden suyu, gül suyu ve birkaç damla limonu karıştırıp fısfıslı bir şişeye koy. Bu karışımı her gün ferahlamak istediğinde cildine birkaç kez uygula. Gözeneklerinin günden güne küçüldüğünü ve cildinin sağlıkla parladığını göreceksin. 'Yağlı cilt nasıl kurutulur?' diye merak edenler maden suyu tarifini mutlaka bir kenara yazmalı.

Mutlaka cildini nemlendir

Yağlı Ciltlere Bakım Nasıl Yapılır?_1

Yağlı ciltlerin en çok yaptığı hatalardan biri nemlendirici kullanmamaktır. Cildinin sebum üretimini dengelemek için mutlaka günde iki kere nemlendirici kullanmalısın. Yağlı ciltler için nemlendirici seçerken mutlaka mat bitişli olmasına ve yağlı cilde uygun olmasına özen göstermelisin. Makyaja başlamadan önce de nemlendirici sürerek makyajının daha kalıcı olmasını sağlayabilirsin.

Makyajını çıkarmadan uyuma

Makyajını çıkarmadan uyuma

Yağlı ciltlerin geniş gözenek problemini azaltmak için cildini temiz tutmalısın. Makyajını çıkarmadan uyuduğun gecelerde, makyajın gözeneklerine dolarak gözeneklerin daha büyük görünmesini sağlar, cildinde siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebep olur. Yağlı ciltlerin zaten sivilceye yatkın bir yapısı olduğu için makyajını temizlememek sana sivilceli bir yüz olarak geri dönecektir.

Yağlı Ciltler İçin Bakım Ürünleri

Yağlı Ciltler İçin Bakım Ürünleri

Yağlı cilt bakımı için doğru ürünleri seçmen gerektiğini söylemiştik. Yağlı cildinin parlamaması ve sivilcelenmemesi için cildini iyice temizlemeli ve yağsız cilt bakım ürünleri kullanmalısın. Yağlı cilt nasıl temizlenir sorusunun cevabı için okumaya devam et!

Yağlı Ciltler İçin Maske

Yağlı Ciltler İçin Maske

Yağlı ciltler için maske seçerken kil maskelerini tercih etmelisin. Kil maskesi ciltteki fazla yağı emerek cildinin sebum oranını dengeler, siyah noktalarının temizlenmesini sağlar.

L'Oréal Paris - Saf Kil Detoks Maskesi'ni temiz cildine uygula. Maske kuruduktan sonra ılık suyla cildini temizle. Kil maskesi gözeneklerinin de sıkılaşmasına yardımcı olacaktır. Kil maskesini biz en çok makyaj yapmadan önce uygulamayı seviyoruz!

Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici

Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici

'Bugün cildim çok yağlı, nemlendirici sürmeyeyim' diye düşünme! Cildin ne kadar yağlı olursa olsun, cildini her gün iki kere temizle ve nemlendircini uygula. Düzenli kullanımdan sonra cildinin daha az yağlandığını göreceksin. Yağlı ciltler için nemlendirici arayışında olanlara harika bir nemlendirici önerimiz var:

Garnier Hyaluronik Aloe Jel nemlendirici, jel dokusu sayesinde cilt tarafından hızlı bir şekilde emiliyor, cildi nemlendiriyor ve asla ağırlık yaratmıyor.

Yağlı Ciltler İçin Tonik

Yağlı Ciltler İçin Tonik

Yağlı cildini temizlemenin en önemli adımlarından biri tonik kullanmaktır. İstersen kendi toniğini evde yapabilir veya yağlı ciltler için tonik seçeneklerini değerlendirebilirsin.

Bizin en sevdiğimiz toniklerden biri Garnier Arındırıcı Tonik. Doğal içeriklerden elde edilen bu tonik özellikle gözenek sıkılaştırmada çok etkili! Cildini temizledikten sonra pamuk yardımıyla cildine tonik uygulamalısın. Toniği sürerken cildine çok bastırmamalı, nazik ve yuvarlak hareketlerle uygulamalısın.

Yağlı Ciltler İçin Temizleme Jeli

Yağlı Ciltler İçin Temizleme Jeli

Yağlı ciltlerin cildini derinlemesine temizlemesi için jel yapıdaki ürünlere ihtiyacı vardır. Jel içerikli ürünler, yağlı cildin kurumasına yardımcı olur.

Kiehl's Calendula Deep Cleansing Foaming Face Wash bizim en sevdiğimiz en iyi temizleme jellerinden biri. Önce yüzünü ıslat, daha sonra temizleme jelini yuvarlak hareketlerle yüzüne uygula. Yüzünü soğuk su ile iyice durula. Yüzünü yıkarken soğuk su kullanmak gözeneklerinin sıkılaşmasına ve cildinin daha genç görünmesine yardımcı olacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Fondöten

Yağlı Ciltler İçin Fondöten

Yağlı bir cildin en önemli ihtiyaçlarından biri, tıkamayan ve hafif formüllü bir fondöten. Yağlı ciltler için fondöten kullanmaya özen göstererek daha pürüzsüz ve ağırlaşmamış bir cilt elde edebilirsin. Ayrıca çok ihtiyacın olmadığı sürece fondöten kullanmamanı öneririz. Bunun yerine, ihtiyacına göre cilt kusurlarını gideren CC krem ya da günlük renkli nemlendirici BB kremlerden yardım alabilirsin. En iyi BB krem önerilerini mutlaka okumalısın.

Maybelline New York Fit Me Fondöten

Yağlı cilde likit fondöten uygulamaktan kaçınıyorsan fikrini değiştirebilirim. Likit fondötenler yalnızca kuru veya karma cilt tipleri için değildir. Yalnızca kalıcı ve mat bitişli bir formül kullanmaya dikkat etmen gerekir. Maybelline New York Fit Me Fondöteni deneyebilirsin. Kil içeren formülü, cildindeki yağlanmayı kontrol altına alacak ve gün içerisinde de parlamasına engel olacak. Bu fondötenin en iyi özelliklerinden biri de, gözenek görünümünü gizliyor olması. Yağlı ciltlerin geniş gözenek görünümünü gizleyen bu fondöten, doğal-mat bitişi ile cildinin gün boyu kusursuz görünmesini sağlayacak.


​Yağlı Ciltler İçin Pudra

​Yağlı Ciltler İçin Pudra

Gelelim makyaj endüstrisinin kahramanlarına: Pudralar! Transparan pudranı az miktarda dahi uyguladığında, makyajının gün boyu kalıcı olmasını sağlarsın. Eğer yağlı bir cildin varsa gün ortasında makyajın kalıcılığını kaybetmeye başlayabilir, bunu önlemek için makyajını tamamlar tamamlamaz sabitleyici pudra ile üzerinden geç.

Maybelline New York Fit Me Transparan Pudra

Maybelline New York Fit Me Transparan pudrayı kullanabilirsin. Bu sıkıştırılmış hafif yapılı pudra, makyajını bozmadan cilt parlamasını kontrol altına alacak. Gün içinde cildinin yağlanmasını engellemek ve makyajının daha sabit kalmasını sağlamak için Fit Me pudrayı kullanmalısın.

Yağlı Ciltler İçin Allık

Yağlı Ciltler İçin Allık

Fondötenin yapısına dikkat ettiğin gibi, kullanacağın allığı da cilt tipini göz önünde bulundurarak seçmelisin. Çok katı ve yoğun formdaki allıklar yerine, mineral formüllü krem allıkları tercih edebilirsin.

Son tavsiyemiz: Likit veya krem allıkların aydınlık etkisi cildini olduğundan daha parlak gösterebilir. Bu nedenle toz allık tercih ederek makyajında denge sağlamalısın.Yağlı Ciltler İçin Makyaj Bazı 

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Bazı

T bölgesinde yağlanma sorunu yaşayan biri olarak deneyimlediğim en etkili çözüm kesinlikle, makyaj primerı uygulamak! Mat etkili makyaj primerı, geniş gözenek görünümünü azaltmanın yanı sıra uygulandığı bölgede yağlanmayı kontrol altına alıyor.

Maybelline New York Face Studio Prime Makyaj Bazı

Eğer makyaj primerın yoksa Maybelline New York Face Studio Prime makyaj bazlarından Gözenek Küçültücü bazı deneyebilirsin. Bu makyaj bazının ipeksi ve hafif formülü ciltte kolayca dağılırken geniş gözenekler ve ince çizgilerin görünümünü minimuma indiriyor. Makyaj bazını noktalar halinde yüzüne uygula ve dairesel hareketlerle tüm yüzüne veya yalnızca T bölgene uygula.

Yağlı Ciltler için Makyaj Sabitleme Spreyi

makyaj sabitleme spreyi

Makyajını yaptın, harika görünüyorsun. Yağlı cildinin parlamasını engellemek ve makyajının daha kalıcı olmasını sağlamak için makyaj sabitleme spreyi kullanmalısın. Maybelline New York Face Studio Lasting Fix Sabitleme Spreyi bizim bugüne kadar kullandığımız en etkili makyaj sabitleme spreylerinden biri. Özellikle düğün, nişan ve doğum günü partileri gibi önemli davetlere giderken mutlaka bu sabitleme spreyini sıkıyoruz ve gün boyu makyajımızı düşünmeden eğlenebiliyoruz.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön