0

Diğer kullanıcıların yaptığı popüler aramalar

cilt bakımıdudak
Ara

Favori Ürünler

Tümünü Gör
loader

Yeni başlayanlar için far uygulamaları

Favoriye Ekle

Far nasıl sürülür öğrenmek istiyorsan, en kolay far sürme tekniklerini adım adım anlatıyoruz!

Makyaja yeni başlayanlar için göz farı uygulamaları karmaşık görünebilir. Oysa, mantığı anladıktan ve doğru ürünlere sahip olduktan sonra profesyoneller gibi göz makyajı yapamaman için hiçbir neden yok! O yüzden artık "Göz makyajı yapamıyorum" düşüncesini bir kenara bırakabilirsin. Yeni başlayanlar için en kolay far sürme tekniklerini tek tek anlatıyoruz!

Editörün Notu: Beğendiğin farları gözünde canlı bir şekilde denemek ve nasıl durduklarını öğrenmek için sanal makyaj uygulamasını kullanabilirsin.

Far nasıl sürülür? Kolay far sürme teknikleri

1. Göz makyajına başlamadan önce: Far bazı

NYX Professional Makeup HD Studio Far Bazı

Makyaj artistleri, makyaja hazırlık yapmadan uygulamaya geçmezler. Bu bilgiyi akılda tutarak, göz farını uygulamadan önce göz kapaklarını makyaja hazırla. Bu aşamada kalıcı bir göz makyajı için NYX Professional Makeup HD Far Bazını kullanabilirsin. Bu sayede hem göz farını pürüzsüz bir yüzeye uygulayacak, hem de göz farının daha belirgin ve kalıcı olmasını sağlayacaksın. Ayrıca bu far bazı, göz makyajının kalıcılığını artıracak.

2. Baz far rengi uygula

Yeni başlayanlar için far uygulamaları_1

Öncelikle istediğin göz makyajına göre üç farklı ton belirle. Bu üç farklı rengin birinin açık, birinin orta ve birinin de koyu tonlarda olması gerek. Bu renkler aynı renk ailesinden olabilir veya tamamen kontrast renkler olabilir! Krem, toz ve likit farları birlikte de kullanabilirsin, hatta krem farlar kalıcı bir göz makyajı için ideal bir baz oluştururlar. Bunun için önerimiz Maybelline Color Tattoo Krem farlardan, her makyaja yakışacak bronz bir tona sahip 35 On and On Bronze rengi.


3. Kontrast ve derinlik katmak için gölgele

Yeni başlayanlar için far uygulamaları_2

Üç ayrı göz farı renginden bahsetmiş, en açık tonu baz olarak göz kapaklarımıza uygulamıştık. Seçtiğin orta ton ise göz rengini ortaya çıkaracak olan ton. Bu aşamada göz rengini, göz önünde bulundurarak bir seçim yapabilirsin. Kısaca, yeşil gözler için kahve ve kırmızı barındıran tonlar, mavi gözler için mor ve kahve gözler için hemen hemen her renk işe yarayacaktır. Bu tonu göz kapaklarına, katlanma bölgesine (crease) ulaşana kadar uygulaman yeterli. Eğer aradığın tüm tonları bir arada bulabileceğin, doğal renklere sahip bir far paleti önerisi istersen, Maybelline Nudes of New York far paletini deneyebilirsin. Üstelik farların yapısı yumuşak ve pigmentli olduğu için hata yapma ihtimalini en aza indirecek.

4. Kirpik diplerini belirginleştir

Yeni başlayanlar için far uygulamaları_3

Seçtiğin en koyu tonu ve minik bir far fırçasını yanına al. Açılı ve sert kıllı bir fırça uygulamayı kolaylaştıracaktır. Minik bir öneri: NYX Professional Makeup Essential Eye Brush Set ihtiyacın olan tüm göz makyajı fırçalarını içinde bulunduruyor. Fırçanı hafifçe nemlendir, seçtiğin renge batır ve ister sadece üst kirpik çizgine ister tüm göz çerçevesine uygula. Göz makyajını tamamladığında geniş bir makyaj fırçasıyla, varsa yanağına düşen tozları süpür.

3 renk far nasıl sürülür? 

1. Göz farını tüm göz kapağına uygula

Yeni başlayanlar için far uygulamaları_4

Tek bir renk seç ve seçtilğin göz farını tüm göz kapağına geniş bir far fırçası ile uygulayarak tek renkli bir göz makyajı elde et. İşleri pratikleştirmek istersen likit göz farından da yardım alabilirsin. NYX Professional Makeup Lid Lingerie serisindeki tonlar, tek renkli göz makyajına çok yakışacak.

2. Göz kapağının katlanma bölgesine (crease) orta tonlardaki farını uygula

Yeni başlayanlar için far uygulamaları_5

Cut crease olarak da bilinen bu uygulama, göz kapaklarının katlanma bölgesini gölgelemene ve dolayısıyla gözlerini ön plana çıkarmana yardımcı oluyor. Orta boylarda bir far fırçası kullanarak, göz kapaklarının doğal konturunu takip et. Yoğunluk katmak istersen dış köşelere biraz daha yoğun renk uygulayabilirsin. NYX Professional Makeup Pro Crease Brush bu uygulama için ideal.

3. Koyu farını kirpik dibine yakın bir şekilde uygula

Yeni başlayanlar için far uygulamaları_6

Gözlerini vurgulamak ve daha iri görünmesini sağlamak için koyu göz farını ve kalemini, çizgi şeklinde üst ve alt kirpik çizgine uygulayarak gözlerini çerçevelemeyi dene. Çizgi, iç kısımlarda daha ince, dış kısımlarda ise daha kalın olmalı. Bunun için Maybelline Tattoo Liner Gel göz kalemlerini kullanabilirsin. Bu göz kalemlerinin yapıları yumuşak olduğu için çok kolay uygulanıyorlar, sabitlendikten sonra da akmıyor ve bulaşmıyorlar. Göz içinde de bu göz kalemlerini rahatlıkla kullanabilirsin.

Far hangi fırçayla sürlür?

Güzel ve kusursuz görünen bir göz makyajı için far hangi fırçaya sürülür? sorusunun cevabı önemi. Yassı uçlu far fırçalarını göz kapağında daha yoğun renk elde etmek için kullanabilir, kalem uçlu far fırçaları ile alt ve üst kirpik diplerini belirginleştirebilir, yumuşak uçlu far karıştırma fırçaları ile katlanma bölgesine ve gözünün dış köşelerine gölge verebilirsin. Farları en iyi şekilde birbiriyle karıştırmak için far karıştırma fırçası son derece önemli. Bunun dışında, çok fazla fırça kullanmak istemiyorsan, yumuşak uçlu normal bir far fırçası ile de tüm göz makyajını yapabilirsin.

Far fırçası olmadan far nasıl sürülür?

far fırçası olmadan far nasıl sürülür?

Diyelim ki far fırçan yok ve göz makyajı yapman gerekiyor. Far fırçası olmadan nasıl far sürebilirsin? Bunun en pratik yolu krem veya kalem farlar kullanmak. Krem farı parmaklarınla olarak uygulayabilir, kalem farı ise direk göz kapağına uygulayabilirsin. Far dağıtma aşamasında ise parmaklarına hafifçe farını dağıtabilirsin. Toz farlar da illa far fırçası ile uygulanacak diye bir zorunluluk yok. Özellikle metalik farları, yapıları gereği parmaklarınla çok kolay bir şekilde uygulayabilirsin.

Bizim far fırçası olmadan uygulamayı en pratik bulduğumuz Maybelline Color Tattoo krem farlar. Yumuşak yapıları sayesinde parmakla çok kolay uygulanabiliyorlar ve 24 saate kadar kalıcı etki sağlıyorlar.

Günlük far nasıl sürülür?

Abartıdan uzak, doğal tonlarda günlük far nasıl sürülür merak ediyorsan, nude ve toprak tonlarına yönelebilirsin. Göz kapağının katlanma bölgesine sıcak bir açık kahve tonu uygulayabilir, göz kapağına ise bakır, kızıl veya bronz tonlarda metalik bir far uygulayabilirsin. Metalik veya ışıltılı bir krem tonu ile de göz pınarlarını ve göz kapağının tam ortasını aydınlatabilirsin.

Koyu renk far nasıl sürülür?

Koyu renk farları sürmek bazen zorlayıcı olabiliyor. Farın pigmentasyonuna ve yapısına bağlı olarak değişiklik gösteren bu far sürme tekniğinde dikkatli olmak gerekiyor. Yoksa bir anda kontrolden çıkabilir ve istemediğin kadar yoğun bir sonuç elde edebilirsin.

Bu yüzden koyu renk far sürerken az ile başlayarak etikisini kademe kademe artırmalısın. İstediğin koyuluğu elde edene kadar far fırçana mümkün olduğunca az ürün alarak uygulamalı ve iyi dağıttığından emin olmalısın.

Far paleti nasıl kullanılır?

Far paleti nasıl kullanılır?

Far paletlerin genellikle çok sayıda farklı far rengi içerdiği için hem cilt tonuna hem de stiline uyan bir far paleti seçmelisin. Genellikle toprak ve nude tonlardan oluşan far paletleri her durumda çok kullanışlıdır.

Far paleti kullanırken dikkat etmen gereken en önemli nokta, renklerin birbiriyle uyumlu olması ve uygulama sıralaması. Orta ve sıcak tonları göz kapağının katlanma bölgesinde, metalik tonları göz kapağında, koyu tonları ise gölgelendirmek, buğulu bir etki elde etmek istediğin dış köşelerde ve alt kirpik diplerinde kullanabilirsin. Far paletindeki ışıltılı açık tonları ise göz kapağının tam ortasına, kaş altına ve göz pınarlarına aydınlatmak için kullanabilirsin.

Tüm durumlara uygun renkler barındıran, metalik ve mat bitişli doğal tonlardan oluşan Maybelline Nudes of New York Far Paleti favorilerimizden. Hem gündüz hem de gece makyajı için çok kullanışlı olan bu far paletindeki farlar son derece pigmentli ve kolay dağılıyor.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler